Podstrona: Hybrydowe warsztaty szkoleniowe / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Hybrydowe warsztaty szkoleniowe

2024-04-10 , red.  Marcin Sałata, Marta Jagiełowicz
Hybrydowe warsztaty szkoleniowe dla studentów,

Studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych zorganizowanych przez Centrum Produktywności Sandvik Coromant w Katowicach. Opiekunami i organizatorami warsztatów ze strony naszej uczelni byli dr inż. Marcin Sałata oraz dr inż. Łukasz Żyłka.

W szkoleniu uczestniczyło 39 studentów III roku  kierunku mechanika i budowa maszyn, specjalność „programowanie i automatyzacja obróbki”, w ramach przedmiotu „Systemy narzędziowe i oprzyrządowanie”, których prowadzącymi są dr hab. inż. Witold Habrat, prof. PRz oraz dr inż. Marcin Sałata. Studenci oprócz praktycznej wiedzy i umiejętności otrzymali także certyfikaty ze szkolenia. Warsztaty szkoleniowe z ramienia firmy Sandvik Coromant przeprowadzili specjaliści ds. szkoleń i edukacji Piotr Wyszyński oraz Tomasz Janus.

W ramach hybrydowych warsztatów przeprowadzono sesje teoretyczne oraz zajęcia praktyczne z wykorzystaniem najnowszych narzędzi skrawających. Studenci mieli możliwość przetestowania narzędzi skrawających w powszechnie używanych materiałach obrabianych z zastosowaniem nowoczesnego parku maszynowego CNC w centrum szkoleniowym Sandvik Coromant w Katowicach.

Program szkolenia

Program szkolenia obejmował zagadnienia m.in.: produkcji płytek PCD & CBN – pokaz procesu wytwarzania płytek skrawających dla obróbki materiałów zaawansowanych połączony ze zwiedzaniem fabryki, głowicy MS60 – nowatorski system narzędziowy do procesu frezowania, obróbki na twardo (HPT) – nowoczesne metody obróbki materiałów lotniczych – trudnoobrabialnych, Tool Guide – elektroniczny asystent doboru narzędzi skrawających oraz parametrów technologicznych, Silent Tools – nowe rozwiązania w zakresie narzędzi skrawających z tłumikami drgań.

Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskie wręczyli trenerom firmy Sandvik drobne upominki w podziękowaniu za zaangażowanie oraz profesjonalnie zorganizowane warsztaty. Studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa w uznaniu za ogromną dawkę wiedzy teoretycznej oraz praktycznej również wręczyli upominki z podziękowaniami dla przedstawicieli firmy Sandvik.

Warsztaty zorganizowano dzięki wieloletniej współpracy oraz wymianie doświadczeń między Katedrą Technik Wytwarzania i Automatyzacji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa a Centrum Produktywności Sandvik Coromant w Katowicach.