Podstrona: Orły „Wprost” 2024 dla Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Orły „Wprost” 2024 dla Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa

2024-02-26 , red.  Anna Worosz
Od lewej: prof. J. Sęp, W. Ortyl,

Tygodnik „Wprost” po raz kolejny przyznał nagrody Orły „Wprost” wybitnym przedstawicielom nauki, samorządu i lokalnym instytucjom, których działalność ma wpływ na rozwój województwa. Statuetkę w kategorii „przedsiębiorstwo regionu” otrzymało Stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa. Nagrodę odebrał prezes stowarzyszenia, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

Otwarcie uroczystości

W uroczystości samorząd województwa podkarpackiego reprezentowali marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Ewa Draus. Marszałek, otwierając galę, mówił o potencjale Podkarpacia, którego jednym z fundamentów jest pracowitości i kreatywność mieszkańców: „Cieszę się, że gala ma miejsce u nas w Rzeszowie. Jest to wspaniała okazja, aby nagrodzić tych, którzy swoją ciężką pracą, zaangażowaniem, aktywnością w różnych obszarach, które można wpisać w całą sferę społeczną i gospodarczą, rozwijają potencjał Podkarpacia”.

O nagrodzie

Nagrody Orły „Wprost” są przyznawane za wyjątkową działalność w obszarze przedsiębiorczości, samorządności oraz promocji regionu w następujących kategoriach: „samorządowiec regionu” „osobowość regionu”, „przedsiębiorstwo regionu”, „nauka”, „działalność naukowa”, „kultura”, „sztuka”, „sport”, „deweloper regionu”. Przyznawana jest również nagroda specjalna za wkład w rozwój innowacyjności oraz wspieranie podkarpackich przedsiębiorców. Wyróżniane są osoby zarządzające firmami pochodzącymi z różnych regionów, które rozszerzają swoją działalność na całą Polskę, wprowadzając innowacje na rynek. Laureatami są ludzie, którzy odnosząc w swych dziedzinach sukcesy, mają wpływ na kształtowanie potencjału swych firm, społeczności, uczelni, instytucji, organizacji, a jednocześnie całych regionów. Są to przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, działacze społeczni, osobowości regionów. Nagrody otrzymują także wójtowie gmin, prezydenci miast oraz marszałkowie województw, którzy skutecznie wykorzystują środki europejskie, oraz ambasadorowie regionu i aktywni działacze, którzy pracują dla jego rozwoju.

Statuetka dla Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa

Nagrodę Orły „Wprost” w kategorii „przedsiębiorstwo regionu” otrzymało Stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa. Statuetkę odebrał prezes stowarzyszenia, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, który dziękując za wyróżnienie, podkreślił: „To wyróżnienie dla 26 członów stowarzyszenia, którzy kładą podwaliny pod energię wodorową na podkarpackiej ziemi. Stowarzyszenie skupia się na działaniach związanych z rozwojem gospodarki wodorowej, m.in.  z energetycznymi zastosowaniami wodoru oraz kształceniem kadr i propagowaniem wiedzy w tym zakresie. Rozwój technologii wodorowych jest jedną z ważnych szans rozwojowych regionu, a Podkarpacka Dolina Wodorowa jest konkretnym przedsięwzięciem odpowiadającym na potrzeby w zakresie dążenia do wprowadzania bezemisyjnych i niskoemisyjnych technologii”.

Stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa obejmuje podmioty nauki i szkolnictwa wyższego, administracji samorządowej oraz różnego rodzaju podmioty gospodarcze, których łączy zainteresowanie rozwojem szeroko rozumianych technologii wodorowych. Gospodarka wodorowa w województwie podkarpackim ulega systematycznemu rozwojowi, czego dowodzą konkretne inicjatywy i inwestycje w sektorach nowych technologii, energetycznym, transportowym i lotniczym. Powstanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i Podkarpacia w zakresie nowoczesnych technologii oraz zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe. Zapleczem naukowo-badawczym dla firm, które będą rozwijać technologie produkcji i dystrybucji wodoru jest Politechnika Rzeszowska.