Podstrona: Wojewódzkie Obchody Święta Policji / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wojewódzkie Obchody Święta Policji

2019-07-30
Wojewódzkie Obchody Święta Policji

30 lipca na Placu Farnym w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Elżbiety Witek, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, m.in.  Anna Szmidt-Rodziewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Politechnikę Rzeszowską reprezentował  prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Komendantowi Głównemu Policji gen. insp. dr. Jarosławowi Szymczykowi. Ważną części ceremonii było ofiarowanie na ręce nadinsp. Henryka Moskwy, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, nowego sztandaru. Podczas wydarzenia zostały wręczone odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie służbowe. Wręczono również medale i wyróżnienia. Medalem za Zasługi z Okazji 100-lecia Policji wyróżniono prof. Czesława Kłaka, Sędziego Trybunału Stanu. Prof. Kłak od lat zaangażowany jest w kształcenie kadr dla Policji a ostatnio wspiera program "Legii Akademickiej". Ceremonię poprzedziła msza w intencji podkarpackich policjantów odprawiona w Kościele Farnym, sprawowana przez dra Jana Wątrobę, Biskupa Rzeszowskiego.

Podkarpacka Policja jest dla nas ważnym partnerem. Politechnika Rzeszowska od wielu lat kształci kadry na potrzeby służb mundurowych na kierunku "Bezpieczeństwo wewnętrzne", na studiach I i II stopnia. Absolwenci tego kierunku zasilają również szeregi Policji właśnie. Nasi studenci na co dzień korzystają z Laboratorium Kryminalistycznego na Wydziale Zarządzania, które wyposażone jest w unikatową, nowoczesną aparaturę analityczną i urządzenia badawczo-pomiarowe, które umożliwiają wykonywanie badań kryminalistycznych na najwyższym poziomie - mówi prof. dr hab. inż Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.

Jubileuszowym obchodom 100. rocznicy powstania Policji Państwowej towarzyszyło szereg uroczystości. Jedną z atrakcji Święta Policji był piknik policyjny zorganizowany w Białym Ogrodzie, podczas którego można było obejrzeć wyposażenie i sprzęt policyjny (radiowozy, motocykle, łódź, quad, rowery służbowe, robot pirotechniczny), przyjrzeć się pracy technika kryminalistyki, zdobyć wiedzę z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej oraz porozmawiać z funkcjonariuszami na tematy związane ze służbą i szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Dla zwiedzających została także przygotowana wystawa fotografii Policja w służbie Niepodległej" przedstawiająca obraz Policji Państwowej funkcjonującej w okresie międzywojennym na terenie obecnego Podkarpacia. Podczas wydarzenia pojawili się również funkcjonariusze w historycznym umundurowaniu i grupy rekonstrukcyjne.